volg ons
De Nieuwe Nachtegaal
  • Home
    • Ruimte in de Nieuwe Nachtegaal
    • Contact
    • Ontstaan NN
    • Missie
    • Bavo Europoort
    • Woonbron
    • Wijkvereniging
  • Organisatie
    • Contact
    • Sociaal Coördinator
    • Stichtingsbestuur >
      • Inlog Bestuur
    • Woonbron >
      • Complexbeheerder
    • Vacature >
      • Stagiaire Marketing Communicatie
      • Vrijwilligers gezocht
  • Voorzieningen
    • De Thuiskamer
    • rechtstreex
    • huiswerkbegeleiding
    • Nederlandse les
    • Schuldhulpverlening
    • De Buurthap
    • Biotuin >
      • Biokidz
    • Was- en Strijkservice
    • Boodschappen Bezorgservice
    • Schoonheidssalon
    • Medisch Pedicure Carla Schets
    • Kapsalon
    • Fysiotherapie
    • Kinderfysiotherapie
    • Peuterspeelzaal Triangeltje
    • Wijkbus Charlois
    • Bavo Europoort
    • Kinderopvang
    • Werkcorporatie De Nieuwe Nachtegaal
    • Restaurant Tante Sjaar
  • Nieuws
    • Digital Playground
    • Summerschool
    • NL Doet 13 maart 2020
    • Sinterklaas 2019
    • dag van de vrijwilligers
    • 60 jaar bestaan
    • North Sea Jazz Festival
    • Rode Kruis Workshop - veiligheid in en om het huis
    • Ladiesnight Kerstspecial
    • Werkend Hart
    • De Dag van de Vitaliteit
    • Zomerbuurtfeest 11 juli 2015 met Speelgoedmarkt
    • Op 20 December Benefietconcert, Apostolisch Genootschap Dorpsweg
    • Werkcafe Live
    • 1,2,3 Loop 2015
    • Zomer Schaaktoernooi
    • In de media >
      • Buurtfeest foto's en film
    • Wijknieuws >
      • Biotuin
      • Wijkbus Charlois
      • "Tafeltje dekje" in Tante Sjaar
      • Lief & Leed Week
      • buurtfeesten >
        • TENTAKEL
        • Zomerbuurtfeest 2014
        • Koekjes bakken
    • Nieuwe activiteiten >
      • Mis jij nog een activiteit?
  • Activiteiten
    • Bewegen >
      • Butoh Dansles
      • Fitnessapparaten & bewegen
      • GYM voor senioren
      • Dansen
      • Lijn mee
      • Yogalessen >
        • Yoga vrijdagochtend
        • Yoga Zaterdag
        • Raja Yoga Meditatie
    • recreatief >
      • Historisch Collectief Charlois
      • Societeit 55+
      • Klaverjassen
      • Fototour
      • Biljarten
      • Bingo
      • Kaarten senioren
      • Schaakvereniging Shah Mata
      • Feesten Doe je Samen! >
        • Mosselavond
        • Busreis
      • Spellenavond
    • creatief >
      • Kidsclub
      • Filmkidz
      • Hartenlief
      • workshops
      • Haken en breien
      • Quilt Cafe
      • videoclip maken
  • Donateur worden
  • Bloggers
    • Monique
    • Column van John
    • Dorpsweg Apotheek
    • Tips voor vluchtelingen-Vrijwilliger Dina
    • Blog Zeki Baran
    • Blog Karin Feteris
    • Historisch Café Charlois
  • Winactie

BOERENZIJ

1/17/2019

0 Reacties

 
Met plezier denk ik terug aan mijn werkzame leven, toch alweer 15 jaar geleden. In het bijzonder aan de collega’s, die werkelijk uit alle hoeken en stegen kwamen. Daartussen zat een geboren Crooswijker, later Spangenaar en weer later Rozenburger (ook gemeente Rotterdam). ‘Beneden de rivier zou hij voor geen goud begraven willen worden’ en Sparta was natuurlijk de ploeg van Rotterdam. Hij tolereerde me, schamperde hij altijd, en liet niet na het woord ‘boerenzij’ veelvuldig te gebruiken om het te laten volgen door een denigrerende opmerking over die klompendragers uit Zuid.
Natuurlijk was ik ad rem genoeg om hem van repliek te dienen en uiteindelijk hadden we elkaar altijd nodig en ging het in een gemoedelijke sfeer. Hij nam nooit een blad voor zijn mond en trok die niet alleen open tegen ‘zuiderboeren’, maar even zo vrolijk tegen het management, al deed hij dat laatste altijd wel met een soort ‘boeren’ slimheid. Hij had naadloos gepast in het korps zuiderboeren. Daarom was hij ook uitermate geschikt de O.R. te vertegenwoordigen, waar hij het altijd voor de zwakkere opnam. “Kijk”, dan kan ik het goed hebben als ze mijn afkomst olijk naar beneden willen trekken.
Sparta was een eliteclub en Feyenoord gewoon van het volk plaagde hij altijd. Ach ja en als de elite ‘Schopt Poten, Armen Tot Appelmoes’ inhoudt, kan ik me daarbij verzoenen, want vroeger zag het elitaire korps rond het Stadhuis, Zuid nog nauwelijks.

En ach ... is Sparta ooit wereldkampioen geweest net als Feyenoord, is er ooit een Amateurclub uit Noord Landskampioen geweest zoals CVV en Zwart-Wit ’28? (We vergeten gemakshalve maar Xerxes, dat speelde tussen 1954 en 1960 profvoetbal. Na degradatie naar de amateurklasse werd de club in 1961 en 1962 echter algeheel amateurkampioen!  Niet verder vertellen …)  Hebben zij ooit de grootste gegraven haven van de wereld gehad en het EERSTE burgerluchtvaartvliegveld? Stakkerds, stadse mijnheren, zij hebben zelfs hun makkelijk in de mond liggende vliegveld Laag Zestienhoven deels verkwanseld aan den Haag. Jawel, alweer die elite.
Nog erger, ze verloochenen zelf hun moederstaal ‘Rotterdam – The Hague Airport’. Hopen dat de ‘Heek’ in hun strot blijft steken. Pff, Den Haag mooi ‘dorp’ achter de duinen. Den Haag heeft van oudsher nooit stadsrechten gehad. ... Den Haag kreeg in 1806 van koning Lodewijk Napoleon en in 1810 van keizer Napoleon de eretitel stad.
Uiteraard vraag je je af waarom we toch boerenzij heten. Uitgestrekte landerijen zijn er niet meer en de enige zuurstof betrekken we uit het Zuiderpark, dat trouwens het grootste park van Nederland is… leuk weetje, maar ons hoor je niet pochen. En voor de rest is er nog weinig landelijks te bekennen omdat al het landelijke opgeofferd moest worden aan de zucht van expansie van Rotterdam. Kijk het Kralingsebos is een bos, net zoals het Lage Bergsche bos. Noemen wij dan hen bosboeren?

Dat men vanuit Noord niet stil gezeten heeft om de natuurlijk habitat van Zuid te ruineren, mag duidelijk zijn. De Sluisjesdijk, de polders de Plompert en Robbenoord met hun weidse landelijke karakter geaccentueerd door de Robbenoordse molen, pittoresk gesitueerd langs de Robbenoordse Vliet … vielen ten prooi aan de honger van het grote geld. Vuile industrie werd gevestigd op de lange Sluisjesdijk ver van de verfijnde neuzen van de ontwikkelaars en de gegraven Waalhaven overstroomde de gouden rivierklei van weleer. Nota bene werd tot overmaat van ramp een uitgelezen natuurgebied rond de Koedood verbrijzeld en groef en groef men maar door om bedrijven te vestigen en doorgangen te maken naar grote bedrijven en vooral havenindustrie. Alle zuidelijke polders verloren hun groen onder de kleuren van bakstenen en beton. Kortom wat ook maar enigszins herinnerde aan ‘boer’ viel ten prooi aan de zucht naar macht. Wijken verrezen voor arbeiders uit alle windstreken tot ver buiten onze landsgrenzen (die er toen nog waren).
Polders van Charlois en Pendrecht voorheen nog zo olijk bewoond door pijp rokende boertjes met klossende houten schoentjes, grote en kleine steeën verdwenen. Grote stukken sappig groen land begraasd door loom kijkende koeien en staart zwiepende paarden. Alles wat maar iets herinnerde aan de mooie boerenzij werd genadeloos opgepeuzeld door de veelvraten van het noorden.

In de langzaam opwellende woede bij het schrijven van elke pijnlijke frase van deze verschrikkelijke karaktermoord op het zo kleurrijke zuiden, moet ik mijzelf in toom houden. Jawel, ik mocht nog proeven van de weidse weilanden, het verrijzen van het machtige Zuiderpark, zelfs de mooie landwegen zoals Kromme Zandweg, Korperweg, Charloisse Lagedijk heb ik nog bewandeld en befietst in relatieve glorie.
In toom houden, want ben ik eerlijk tegenover mezelf… heb ik niet meegedanst in de euforie van de ‘grootst gegraven haven’, de grootste havenstad van de wereld??
Jawel, ik heb al eerder vermeld dat ik enige jaren de rol van Sinterklaas heb gespeeld, maar speel ik nu niet de ‘schijnheilige? Ben ik niet razend trots op het herstelde Rotterdam van de naoorlogse dagen? Volmondig “JA!”
Maar beste neerbuigende stedeling die zo geringschattend het woord ‘boerenzij’ hanteert alsof dat geldt als een achtergebleven onderontwikkeld gebied, wat is Rotterdam zonder Zuid?? H E L E M A A L niets!
Want vertel me nou eens even haarfijn ook maar iets dat het volgende onweerlegbaar zou kunnen weerleggen?
Waar ligt die grootste gegraven haven nou precies? Aan welke zijde van die mooie rivier liggen nu eigenlijk de echt grote industrieën. Waar woonden nu eigenlijk die vele handen die door keihard niet ‘lullen maar poetsen’ de stad maakten tot wat het is geworden en waarvoor kostbare vruchtbare grond werd prijsgegeven om daar die noeste arbeiders onderdak te kunnen bieden?
Ten zuiden van onze grote rivier hadden we al de Hei of de Heij, maar dat ooit een schaapherder zijn kudde liet grazen op het allereerste Burgerluchtvaart vliegveld dat konden ze in het stadse niet eens dromen.

Grootse manifestaties op dat vliegveld Waalhaven, ze trokken duizenden bezoekers naar Zuid, waar zelfs de kerken voor leeg bleven. Niet gering voor het toenmalige Charlois dat overheersend godvruchtig was. Bijna 86 jaar geleden - op 18 juni 1932 -, landde de eerste zeppelin, de Graf Zeppelin, op het vliegveld Waalhaven, hartstochtelijk toegejuicht door de warme bevolking van de boerenzij en nog wat notabelen met hun groupies die met enige bravoure hun gepommadeerde snorren lieten krullen vanaf het ereschavot. Ze moesten natuurlijk het nodige zeggen, gelukkig poetsten we in Charlois door.
Zoals eerder gememoreerd, we moesten ook ademhalen en aangezien we alle soms ook vuile industrie door de strot geduwd kregen, was het niet onverstandig veel bomen de gelegenheid te geven zuurstof te produceren. En zo geschiedde op zijn Rotterdam-Zuids. En niet zomaar een ‘bosje’, hè. Nee, wacht even, het is geen sierpark, het is een gebruikspark!!! Tja die boerenzijers weten drommels goed het nuttige met het aangename te verenigen!
En verdraaid ze hadden het door aan de stadskant! Voor feesten en partijen moet je aan de boerenzij zijn, ja toch? In Kralingen hadden ze een popfestival in 1970. Man, man ze praten er nog over, want ja daarna viel er nergens meer over te praten.

Alles ging naar Zuid ...
Vanaf 1988 jaarlijks, dus alweer 30 keer, Metropolis Zuiderpark. Heb gehoord dat Schooneberg, Pearle en Specsavers overuren rond de stadsdriehoek maken omdat ze daar allemaal scheel van jaloezie zijn. En kijk maar goed ‘rechtermaasoeverlingers’ evenementenhal Ahoy wordt alwéér uitgebreid. Maar kom gerust, we zijn genereus en zeggen nog steeds “Goei’n morg’n en Gnavond” tegen alle niet-boeren of noorderbur’n! Veel plezier, jammer dat jullie Piccolo theater er niet meer is. Was ook best geinig, als je tenminste met enkele tientallen plezier wilt hebben.
Nou ja, het gevaar bestaat dat je op een gegeven moment helemaal door gaat slaan en dat het idee zou kunnen ontstaan dat er enige aversie heerst ten opzichte van het Noordelijke deel van onze prachtige stad, want dat is het! Want laten we eerlijk zijn! Sta je op het perron van Metrostation Rijnhaven en kijk je noordwaarts eh en een tikkie westwaarts dan zie je toch die prachtige adembenemend hoogbouw met dat trotse meesterwerk gebouw ‘Rotterdam’? De Maastoren tot nu toe met 165 meter het hoogste gebouw van Nederland. De tranen springen je in de ogen, dat hebben ze toch maar mooi voor elkaar in Noord. In Noord? In Noord? De Wilhelmina pier is Zuid! Wat ben ik af en toe toch een kokosmakroon!!!
Nou ja, steek je een positief bedoelde hand uit naar de overzijde en dan blijkt dat je het nog steeds over de boerenzij hebt ...! Wil je de strijdzeis begraven en royaal zijn, lijkt dat nog redelijk moeilijk te zijn.
Ach de uiteindelijke waarheid is dat er, helaas, nog maar weinig echte praktiserende boeren op Zuid wonen, tenzij ze van origine uit de Noordelijke en Zuidelijke provincies vanwege de industrialisatie en te kort aan arbeidskrachten ooit een nieuw thuis vonden, grotendeels op zuid. Wat mij persoonlijk betreft is het een geuzennaam, want men mag van alles tegen me roepen. Mijn hart ligt op Zuid. Jarenlang was ik genoodzaakt te fietsen door de Maastunnel naar de roerige Westblaak (om wat ontwikkelingswerk te verrichten) om tijdens de spits of te middernacht vanwege het shiftwerk of zelfs pas de volgende morgen vanwege overwerk weer huiswaarts te keren. Het eerste kwartier was nerveus, maar eenmaal via de roltrap naar boven gekomen bij het Ponserpad, viel de druk weer weg. Via Doklaan, Grondherendijk de Zuidhoek zo naar de Schulpweg en dan voel je je alweer een heel klein tikkeltje Boerenzijer. Daar zijn nog dijkhuisjes en op de kruising enkele boerderijen. Ze hebben een prachtige Centraal Station in het altijd openliggende Noorden en het beste deel daarvan ligt ondergronds. Daar is het Metrostation. Daar rijden Metro’s die je binnen no time aan de boerenzij brengen. Heel geruststellend.
Wat we aan de boerenzij jaren geleden met bewondering hebben gadegeslagen, ik persoonlijk vanaf de Doklaan, was de bouw van een aardige uitkijktoren, net aan de andere kant van het water. Licht geamuseerd hebben we met de handen op de rug staan kijken naar dit stukje, toegegeven, fraaie werk. We hebben soms onze ‘boeren’ petje gelicht om ons vragend op het achterhoofd te krabbelen wat men nu eigenlijk beoogde met dat slanke object. Braaf hebben we de finishing ‘touch’ afgewacht en we hebben de ontwikkelaars van harte het succes gegund. Pas later begrepen we het, toen we met een brede grijns vanaf relatief grote hoogte onze blikken over de wonderschone boerenzij konden laten dwalen. Het Charloisse Hoofd, de Wilhelminakade met de vertrekhallen. We geven het helemaal toe, een slimme zet met het vizier op de toekomst gericht, want we kunnen nu niet alleen van de Rijnhavenkant, maar ook van de stadse kant de boerenzij, de Wilhelmina pier in al haar glorie bewonderen. Je ziet weliswaar geen boer, maar je ziet er heel veel! In tegenstelling tot wat je achter je ziet … geen ene m…! En ach dat mastje is natuurlijk allang overtroffen door de bouw op voornoemde Wilhelmina pier. Ga je daar op de daken staan, dan kijk je vanzelf door die echt grote hoogte … op de hele rechtermaasoever...... neer! Ja toch?

Natuurlijk is het voorgaande ironisch bedoeld als inleiding op de presentatie van Hans Grootenhuijs, onze eigen Euromast, in februari 2019. Hans kent alle facetten van onze stad. Hij woonde en werkte er en zal, rijkelijk geïllustreerd met foto’s, fijntjes  iets duidelijk maken over de wat hautaine houding van Noorderlingen ten opzichte van Zuiderlingen en uiteraard hoe wij dat vanuit een zuidelijk standpunt ervaren, bezien.  
  
Laat de boeren maar dorsen zei mijn vader altijd. Laat ons inderdaad maar. We doppen onze eigen boontjes en nu nog even wat goed woningbeleid op Zuid en we hebben de schaapjes helemaal op het droge. De Kop van Zuid was een leuk begin, maar er is nog genoeg te doen…. Stadhuis!
Boer Arij of Ai, zo u wilt.

0 Reacties



Laat een antwoord achter.

    Author

    Tijdens de start van het Historisch Café Charlois deden de leden van het café een oproep om uw verhaal te doen bij een van de bijeenkomsten. Breng uw eigen herinneringen mee en verlevendig ze met foto’s en voorwerpen, waaraan die herinneringen kleven.

    Harry zet uw herinnering om in een verhaal in een historisch blog.

    Als schot voor de boeg vindt u hier alvast zijn  eigen persoonlijke historische Charlois blog.

    Archives

    November 2020
    Oktober 2020
    Mei 2020
    April 2020
    Februari 2020
    November 2019
    September 2019
    Mei 2019
    April 2019
    Maart 2019
    Februari 2019
    Januari 2019
    November 2018
    Oktober 2018
    September 2018
    Augustus 2018
    Mei 2018
    Maart 2018
    Februari 2018
    Januari 2018
    November 2017
    Oktober 2017
    September 2017
    Augustus 2017
    Mei 2017
    April 2017
    Maart 2017
    Februari 2017
    Januari 2017
    December 2016
    Mei 2016
    Maart 2016
    Januari 2016
    Mei 2015
    April 2015

    Categories

    Alles

    RSS-feed

Contact
Colofon/Disclaimer
Vacatures
Over ons
activiteiten
Voorzieningen

Film gemaakt door
www.koenvanherk.nl